ترکیب سبزی قورمه سبزی رستورانی‌

ترکیبات سبزی قورمه سبزی

راز خوشمزگی قورمه‌سبزی به نوع سبزی و مقدار آن بستگی دارد. سبزی قورمه سبزی باعث ایجاد عطر و بوی خاص این خورشت خوشمزه و اصیل ایرانی می‌شود. دانستن مقدار سبزی مورد استفاده، یادگیری نحوه خردکردن و نحوه پختن آن، طعم قورمه‌سبزی را دلچسب‌تر می‌کند.

سبزی قورمه گل‌پونه طعم سبزی قورمه‌های اصیل را برای شما به ارمغان می‌آورد. اگر به‌دنبال یک دستور پخت خاص برای پخت رستورانی قورمه‌سبزی هستید، با ما در ادامه همراه باشید.

ترکیبات سبزی قورمه سبزی خوش‌عطر

برای داشتن یک سبزی قورمه رستورانی و خوشمزه، به‌ازای هر یک کیلو سبزی قورمه باید مقداری حدود 400 گرم تره، جعفری 350 گرم، گشنیز 200 گرم و شنبلیله 50 گرم استفاده شود. استفاده بیشتر از گشنیز باعث تلخ‌شدن خورشت می‌شود. برای اینکه خورشت لعاب‌دار و خوشمزه‌تر شود، مقداری اسفناج نیز به آن اضافه کنید.

سبزی قورمه سبزی شمالی چیست؟

طعم قورمه‌سبزی شمالی‌ها خاص و مخصوص این ناحیه از کشور است. شمالی‌ها برای خوش‌طعم‌ترشدن خورشت، در کنار سایر سبزی‌های قورمه‌سبزی از سبزی‌های محلی استفاده می‌کنند. این سبزی‌های خوش‌عطر شمالی عبارت‌اند از:

  • چوچاق

زولنگ یا چوچاق یک گیاه خوش‌عطر اما تلخ‌مزه و مناسب استفاده در انواع خورشت‌ها به‌ویژه خورشت قورمه‌سبزی است. مقدار چوچاق باید بسیار کم باشد تا باعث تلخی و بدمزگی خورشت نشود.

  • خالواش

خالواش نوعی پونه است که در شمال کشور می‌روید. ترکیب خالواش با سبزی قرمه، عطر فوق‌العاده‌ای در خورشت ایجاد می‌کند و از طرفی باعث گرم‌ترشدن طبع غذا می‌شود.

  • اناریجه

بعضی از مردم شمال کشور به‌ خصوص استان گیلان، علاقه زیادی به استفاده از این گیاه خوش‌عطر در خورشت‌ها و همچنین قورمه‌سبزی دارند. این گیاه علاوه‌‌بر خوشمزه و خوش‌عطرکردن غذا، خاصیت ضدسرطانی دارد.

  • کوتکوتو

این گیاه پرخاصیت همان کاکوتی است که استفاده آن به‌مقدار کم باعث ایجاد طعم ویژه در قورمه‌سبزی می‌شود.

چه نوع سبزی خورشتی را خوشمزه می‌کند؟

یک سبزی‌به ‌تنهایی نمی‌تواند قورمه‌سبزی را خوش‌مزه کند، بلکه استفاده از مقدار مناسب سبزی و ترکیب آن‌ها با هم باعث خوشمزه‌ترشدن خورشت می‌شود. این ترکیب بسته ‌به سلیقه و علاقه هر شخص ممکن است تغییر کند. سبزی قورمه سرخ شده گل پونه یک ترکیب خوش‌طعم و خوش‌عطر است و با این سبزی، طعم اصیل و عطر و بوی دلربای خورشت قرمه‌سبزی را به خانه‌تان تقدیم خواهید کرد. 

حتما بخوانید  طرز تهیه ادویه های فلافل آبادانی خانگی و درجه یک

اصلی‌ترین سبزی‌های مناسب قورمه‌سبزی عبارت‌اند از:

تره

تره از خانواده پیاز و پیازچه است که طعم ملایم‌تری نسبت به پیازچه دارد و یکی از سبزهای مهم در سبزی قورمه سبزی است. در قورمه‌سبزی، نسبت تره از بقیه سبزی‌ها بیشتر است که باعث آب‌دارشدن و خوشمزه‌شدن خورشت می‌شود. تره حاوی آهن و سایر املاح و مواد معدنی است. این سبزی از نطر طی سنتی طبیعت گرمی دارد و استفاده از آن باعث بهبود هضم غذا می‌شود. در افرادی که مشکلات گوارشی یا بواسیر دارند، استفاده از تره می‌تواند در کاهش درد ناشی از اجابت مزاج به آن‌ها کمک کند.

گشنیز

یکی دیگر از سبزی‌های محبوب و پراستفاده در خورشت قورمه‌سبزی، گشنیز است. این گیاه معطر شباهت زیادی به سبزی جعفری دارد. برگ‌های گشنیز لطیف‌تر و نرم‌تر از برگ‌های جعفری هستند. وجود این سبزی عطر و طعم خاصی به غذا می‌بخشد. طبیعت گشنیز سرد و خشک است و همین ‌امر باعث معتدل‌کردن طبع سایر سبزی‌های با طبع گرم در غذا می‌شود.

گشنیز علاوه‌بر خوشمزه‌کردن خورشت قورمه‌سبزی، باعث رفع ورم معده ناشی از نفخ لوبیای داخل خورشت نیز می‌شود. شاید برایتان پیش آمده باشد که پس‌از خوردن حجم زیادی خورشت قورمه‌سبزی باز احساس گرسنگی کنید. باید بگوییم همه این‌ها زیر سر گشنیز عزیز است! گشنیز در کنار خوشمزه‌کردن غذا باعث افزایش اشتها نیز می‌شود.

جعفری

یکی دیگر از خوشمزه‌کننده‌های قورمه‌سبزی، سبزی جعفری است که با مقداری بیشتر از گشنیز در سبزی قورمه سبزی استفاده می‌شود. یعنی در یک کیلو سبزی خورشتی 350 گرم جعفری و 200 گرم گشنیز استفاده می‌کنند. جعفری طعم قورمه‌سبزی را فوق‌العاده خوشمزه می‌کند.

شنبلیله

از عطر شنبلیله در خورشت غافل نشوید. شنبلیله رنگ خورشت را خوش‌رنگ‌تر می‌کند و باعث می‌شود عطر قورمه‌سبزی شما تا هفت کوچه آن‌ طرف‌تر هم بپیچد؛ اما در مورد مزه آن باید بگوییم که استفاده بیش‌از‌حد از گشنیز باعث تلخ و بدمزه‌شدن خورشت می‌شود. می‌توانید در زمان پخت، یک قاشق شنبلیله خشک به خورشت اضافه کنید. استفاده از شنبلیله در خورشت قورمه‌سبزی باعث کاهش نفخ و بهبود گوارش می‌شود.

حتما بخوانید  لیست ادویه جات ضروری برای جهیزیه عروس

اسفناج

در برخی مناطق اسفناج را نیز به سبزی ‌قورمه‌سبزی اضافه می‌کنند. اضافه‌کردن اسفناج یکی از رازهای خوشمزه‌شدن قورمه‌سبزی‌ است. از جمله فوت‌وفن‌ها و راز رستوران‌ها در پخت قورمه‌سبزی خوشمزه،  اضافه‌کردن این سبزی پرخاصیت به سایر سبزی‌های مورد استفاده در پخت این خورشت ایرانی است. اسفناج، سرشار از ویتامین و مواد معدنی است که می‌تواند به کاهش وزن نیز کمک کند.

مراحل آماده‌کردن سبزی قورمه سبزی برای پخت یک قورمه‌سبزی خوشمزه

سبزی قورمه سبزی شمالی

بعد از آشناشدن با انواع سبزی مخصوص قورمه‌سبزی و یادگیری نسبت و مقدار استفاده از هر سبزی در خورشت، برای خوشمزه‌ترشدن خورشت، بعداز خرید سبزی باید مراحل آماده‌کردن سبزی‌ها را نیز بدانید. این مراحل عبارت‌اند از:

پاک‌کردن سبزی

ساقه و قسمت‌های خراب، له‌شده و برگ‌های زرد را جدا کنید و برگ‌های سالم را در ظرف بریزید.

شستن سبزی‌ها

پس از تمیزکردن سبزی‌ها، آن‌ها را در آب بخیسانید تا خاک و گل چسبیده به آن‌ها تمیز شود.

ضدعفونی سبزی

برای تمیزترشدن سبزی‌ها و جلوگیری از بیماری وبا و انگل، سبزی‌ها را با محلول سبزی‌شور یا آب و نمک بشوید. توجه کنید برای این‌ کار هرگز از مایع شست‌وشوی ظرف یا دست استفاده نکنید.

آبکشی و خشک‌کردن سبزی‌ها

بعد از ضدعفونی سبزی‌ها مجدداً سبزی‌ها را آبکشی کنید و روی سطح بگذارید تا آب اضافی آن‌ها خارج شود.

خردکردن سبزی

پس‌از آنکه آب اضافه از سبزی خارج شد، آن را با چاقوی تیز یا با دستگاه سبزی خردکن به‌خوبی خرد و ریز کنید تا آماده پختن شود.

تفتدادن

سبزی‌های خردشده را در ماهیتابه یا قابلمه بریزید و اجازه دهید آب سبزی بخار شود. سپس به آن مقداری روغن اضافه کنید تا سبزی سرخ شود. مدت‌زمان تف‌دادن بسیار مهم است. نباید سبزی سرخ‌شده بیش‌از اندازه پخته شود؛ زیرا مزه سوخته و تلخی به خورشت می‌دهد. اگر سبزی قورمه‌ سرخ‌شده خام باشد، ممکن است حس کنید به‌جای خوردن قورمه‌سبزی، آش می‌خورید!

طرز تهیه قورمه‌سبزی

تهیه قورمه‌سبزی خوش‌عطر و خوشمزه، هفت‌خوان رستم است. برای پخت خورشت خوشمزه علاوه‌بر تهیه سبزی قورمه سبزی مناسب، فوت‌وفن‌ها و نکاتی وجود دارد. این نکات عبارت‌اند از:

حتما بخوانید  خواص کره بادام زمینی

استفاده از لوبیا قرمز یا لوبیا چیتی

در زمان‌های قدیم از لوبیا چشم بلبلی در خورشت استفاده می‌کردند؛ اما امروزه بسته ‌به ذائقه از لوبیا قرمز، لوبیا چیتی یا نسبت مساوی از این دو در خورشت استفاده می‌کنند. از شب قبل مقداری لوبیا خیس کنید تا نفخ آن گرفته شود. برای آنکه نفخ لوبیا بهتر گرفته شود، می‌توانید یک خیار را به ظرف آب و لوبیا اضافه کنید تا نتیجه بهتری داشته باشد.

گوشت مناسب خورشت قورمه‌سبزی

برای تهیه خورشت قورمه‌سبزی ترکیب گوشت گوسفندی با گوشت گوساله غذا را لذیذتر می‌کند. توجه کنید که حتماً گوشت را نیم‌پز کنید تا زمان خوردن نرم و لذیذ باشد.

نحوه پخت خورشت

مقداری پیاز به‌‌صورت رنده‌شده یا نگینی را در ماهیتابه بریزید و تا طلایی‌شدن، آن را تفت دهید. مقداری زردچوبه و ادویه خورشت قورمه‌‎سبزی به آن ضافه کنید. برای خوش‌رنگ‌تر و خوشمزه‌ترشدن خورشت، به‌اندازه یک قاشق چای‌خوری رب گوجه یا رب انار به پیازداغ اضافه کنید و تفت دهید تا خامی رب گرفته شود. سپس گوشت‌های نیم‌پز را در آن تفت دهید. سبزی قورمه ای سرخ شده را به ترکیب گوشت و پیاز اضافه کنید و تفت دهید تا خوب مواد به‌ خورد هم بروند و ترکیب شوند. حالا لوبیایی که از قبل نفخ آن را گرفته‌اید به سایر مواد اضافه کنید.

آخرین مراحل پخت خورشت

نمک و لیمو عمانی درسته یا پودرشده را می‌توانید یک‌ ساعت قبل‌از سرو خورشت به آن اضافه کنید. توجه کنید که خورشت باید روی شعله ملایم با مدت زمان طولانی پخته شود تا خوب جا بیفتد و به‌اصطلاح به روغن بیفتد. آن زمان وقت سرو خورشت است.

سخن پایانی

مزه خورشت به سبزی قورمه سبزی است. اگر فرصت تهیه و سرخ‌کردن سبزی خورشتی را ندارید می‌توانید آن را به‌ صورت آماده از فروشگاه گل پونه تهیه کنید. فروشگاه گلپونه یکی از معتبرترین فروشگاه‌های تهیه و توزیع مواد غذایی و سبزی نیمه‌آماده، با 12 سال سابقه در این زمینه است. این فروشگاه باکیفیت‌ترین و مرغوب‌ترین محصولات مورد تایید اداره بهداشت را به سفره‌های شما هدیه می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *